به تارنمای بختیاریها خوش آمدید

تاريخچه شهرفارسان

 

تونل كوهرنگ

تونل كوهرنگ در نزديكي چلگرد قرار دارد و به منطقه چهره‌اي خاص بخشيده است. اين تونل داراي سوابق تاريخي زيادي است و بسياري از زمامداران ايران در ادوار گذشته قصد ايجاد آن را داشته‌اند. اقدام براي الحاق آب كوهرنگ به زاينده رود به روايتي از زمان ساسانيان و به طور تخميني از زمان شاه عباس شروع گرديد. در آن زمان در نظر داشتند به خط‌الراس كوه كاركنان شكاف عمودي بدهند و با ساختن سد مرتفع سطح آب كارون را بالا آورده و از شكاف كوه كاركنان عبور بدهند. براي اين كار 15 سال كار شده است كه امروزه آثار متعدد آن به يادگار مانده است كه عبارتند از: برش شاه ( تراشه يا شكاف) و سد شاه عباس كه پايه بزرگ آن هنوز روي رودخانه كارون در محل اتصال آب‌هاي كوهرنگ و شيخ‌عليخان وجود دارند. براي اين مقدار كوه بري كه در تراشه شاه عباس به وجود آمده در حدود 5 ميليون كارگر لازم بوده است و چنانچه مورخين اظهار مي‌دارند 15 سال هزاران كارگر به رايگان مشغول حفر بوده‌اند. حمله عثماني‌ها به ايران و مشغول ساختن افكار عمومي و زمامداران وقت به آن، باعث توقف كار گرديد و بالاخره با مرگ شاه عباس اين اقدام عمراني نيز دستخوش فراموش شد.

 

سنگ نوشته‌هاي مشروطيت

پير غار در 35 كيلومتري شهركرد و نزديكي شهر فارسان واقع است. دراين محل، چشمه‌هاي آب از داخل سنگها در جريان است بر روي قسمتي از صخره‌هاي سنگي اين منطقه سه سنگ نوشته به زبان فارسي وجود دارد كه بر روي آن شرح لشكركشي بختياريها به فرماندهي سرداراسعد به تهران و نقش آنها  در انقلاب مشروطه ثبت شده است. پير غار از امكانات استراحت و اطراق خوبي برخوردار است.

 

پيست اسكي چالگرد

اين پيست با 800 متر طول و شيب 20% در حاشيه روستاي چلگرد، در دامنه كوه كاركنان و در كنار تونل اول كوهرنگ قرار گرفته است، پيست مذكور داراي سه محوطه تفكيك شده و مجهز به جهت خانواده‌ها، آقايان و خانمهاست و به دليل طولاني بودن فصل سرما، برف زياد و نيز آرامش هواي اكثر روزهاي سال در تمام فصل زمستان قابل استفاده مي‌باشد اين پيست داراي سه دستگاه تله اسكي مي‌باشد. هتل كوهرنگ در مجاورت پيست گردشگران هفتگي را به خود فرا مي‌خواند.

 

آبشار دره عشق

اين آبشار  كه ارتفاع آن به بيش از صد متر مي‌رسد از دل كوه با سرعت زيادي بيرون مي‌جهد و منظره بديعي پديد مي‌آورد از ويژگي‌هاي اين آبشار يكي آنكه نه از قله يا ميان كوه، بلكه از دل كوه چون چاهي بيرون مي‌جهد، دوم آنكه ارتفاع بسيار بلندي دارد و در سرتاسر ايران كم نظير و شايد بي‌نظير است، سوم آنكه در زير آن فضايي هموار نسبتاً وسيعي وجود دارد كه امكان ايجاد تاسيسات لازم را فراهم مي‌آورد و در جنب اين فضا، رودخانه كارون به آرامي جاري است و امكانات بهره برداري سياحتي متعددي را فراهم مي‌آورد و در روبروي آبشار و در آن سوي كارون فضاي وسيع و هموار ديگري وجود دارد كه درختان بلوط آن را فرا گرفته‌اند.

در بين دو روستاي دره عشق و دورك‌اناري قرار دارد كه هر دو داراي انارستان‌هاي بزرگ و مزارع شاليزاري جالب توجه است. مجموعه اين عوامل فضاي شگفت انگيزي را فراهم مي‌آورد كه مي‌تواند مدت‌هاي طولاني ناظر و بيننده را به خود مشغول دارند.

چشمه كوهرنگ

چشمه زيبا و پر نزهت كوهرنگ كه از جمله چشمه‌‌هاي اصلي كارون است با خروش فراوان از دامنه كوههاي پر صلابت و هميشه پوشيده از برف زردكوه جاري مي‌شود.

 

  

 

چشمه ديمه

چشمه ديمه در منطقه كوهرنگ و در مجاورت روستاي ديمه واقع گرديده است. آب اين چشمه علاوه بر خواص درماني بعنوان گواراترين آب جهان شناخته شده است. بدليل حضور مشتاقان طبيعت اخيراً امكانات رفاهي، خدماتي و فضا سازي مناسبي در اطراف اين چشمه براي استرحت گردشگران فراهم شده است.