به تارنمای بختیاریها خوش آمدید

تاريخچه شهر بروجن

اردل از گذشته‌هاي دور، يكي از مراكز ييلاقي و اسكان عشاير ايل هفت لنگ بختياري بود و در متون تاريخي از جمله سفرنامه ابن‌بطوطه كه از اصفهان تا شوشتر سفر كرده، اشاراتي به اين ناحيه شده است.

 

بروجن دومين شهر منطقه چهار محال و بختياري است. اين شهر در دشتي به وسعت حدود 580 كيلومتر مربع در شرقي ترين نقطه منطقه و در محل تلاقي راه‌هاي سه استان چهار محال و بختياري، اصفهان و فارس قرار گرفته است. تاريخ اسكان جمعيت در اين مكان به يكي دو قرن و تاريخ مركزيت جمعيت به حدي كه بتوان آن را شهر ناميد به پس از نهضت مشروطيت مي‌رسد. رشد فزاينده جمعيت آن از دهه‌هاي سوم و چهارم قرن حاضر آغاز شد و گسترش شهر بروجن با توجه به موقعيت جغرافيايي آن كه در طلاقي سه استان قرار گرفته است، توسعه آن را از امتياز ويژه‌اي برخوردار نموده و روند رشد آن را تسريع كرده است. 

امامزاده حمزه علي

اين امامزاده در روستا يا شهر بلداجي در 35 كيلومتري بورجن در بالاي تپه‌اي مرتفع قرار گرفته و در اطراف آن دشتي وسيع دامن گسترده است. به دليل وجود موقعيت طبيعي و آب و هوا و ديگر جاذبه‌هاي پيرامون آن همه ساله هزاران نفر به اين محل مي‌آيند.

اداره اوقاف استان چهارمحال و بختياري طرح احداث يك شهرك با كليه امكانات لازم را در دشتي كه در دامنه اين امامزاده واقع است، در دست اجرا دارد. عمليات ساختماني يكي از واحدهاي زائرسراي آن تمام شده است. درخت كاري و محوطه سازي در آن انجام گرفته و به وسايل بازي و تفريح كودكان نيز مجهز شده است.

 

تالاب چغاخور

تالاب چغاخور با مساحتي حدود 2300 هكتار يكي از زيباترين و بزرگترين تالابهاي استان است. در حال حاضر در بهترين شرايط و موقعيت بارندگي، عمق آب تالاب به 5/1 متر مي‌رسد. رشته كوه زيباي كلار نيز در سمت جنوب غربي مشرف بر تالاب است كه قله آن 3830 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. تالاب را مرغزاري وسيع در بر گرفته كه مساحت آن حدود 700 هكتار برآورد شده است. اين مرغزار در ماه‌هاي ارديبهشت تا مهر كه سطح آب رو به كاهش مي‌گذارد، از اين هم وسيع‌تر مي‌شود. اين ناحيه، آب و هوايي معتدل و زمستانهاي سرد دارد و از نقاط ييلاقي چهارمحال و بختياري محسوب مي‌شود. از پاييز تا بهار هر سال هزاران پرنده بومي و مهاجر در اين تالاب به سر مي‌برند و تخم‌گذاري مي‌كنند. از انواع پرندگان دائمي يا مهاجري كه در اين تالاب شناسايي شده‌اند مي‌توان به انواع مرغابي، غاز و اردك، آنقوت، چنگر و انواع حواصيل، لك لك سفيد، خروس كولي و فلامينگو اشاره كرد. غير از پرندگان ياد شده مي‌توان از آبزياني ماهي كپور و كولي نام برد. 

 

تالاب سولگان ( سوله جان)

تالاب سوگمال بيش از هشت كيلومتر مربع مساحت دارد كه عمق آب آن در گذشته متجاوز از يك متر بود. اين تالاب محل مناسبي براي زندگي مرغان آبي بود و انواع پرندگان هحاجر را به خود جلب مي‌كرد ولي به علت عدم توجه كافي و بهره‌برداري‌هاي نامعقول و غير اصولي از آب و زمين‌هاي حاشيه اين تالاب، تعداد پرندگان محاجر رو به كاهش گذاشته و فضاي زيباي آن تخريب شده است. از انواع پرندگاني كه در اين تالاب شناسايي شده‌اند مي‌توان به چنگر، يوز گنبي، قور قور و قزل غاز اشاره كرد.  

 

تالاب گندمان

تالاب گندمان به عنوان يكي از آبگيرهاي حوزه آبريز آق بلاغ با فاصله‌اي نه‌چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است، به طوري كه بخشي از خروجي تالاب چغاخور به اين تالاب سرآزير مي‌شود. پوشش دايمي آب اين تالاب در حدود 700 هكتار است. اطراف آن نيز همچون تالاب چغاخور پوشيده از مرغزاري زيباست كه معمولاً به عنوان مرتع غني براي چرا احشام استفاده مي‌شود. چشمه‌هاي اطراف تالاب علاوه بر آنكه مكان مناسبي براي گذران اوغات فراغت به شمار مي‌آيند، آب تالاب را نيز تامين مي‌كنند. از انواع پرندگان دايمي و مهاجري كه در تالاب شناسايي شده‌اند ميتوان به انواع مرغابي‌ها، كوكر و آنقوت اشاره كرد.

از امكانات ويژه تفريحي و ورزشي اطراف تالاب، پرورش و نگهداري اسب و همچنين سواركاري در مرغزار پيرامون تالاب است. سنت پرورش اسب از زمانهاي بسيار دور در اين منطقه، بخصوص در بين قبايل بختياري معمول بوده و نژاد ويژه‌اي به وجود آورده است كه آميزه‌اي از نژاد بومي و عربي مي‌باشد.